Byrådspolitikere

Venstre i Randers har pt. følgende 9 medlemmer i Randers byåd

Claus Omann Jensen

Claus Omann Jensen

Claus Omann Jensen

Viceborgmester

Brinken 20
8940 Randers SV

T 8915 1000
M 2065 0000

coj@randers.dk

 

Medlem af følgende udvalg:

  • Økonomiudvalget (næstformand)
  • Udviklingsudvalget (formand)

Hverv, råd og nævn:

  • Trafikselskabet Midttrafik
  • Beredskabskommissionen – “Den Fælles Beredskabskommission”
  • Suppleant for Torben Hansen i KL’s repræsentantskab
Louise Høeg

Louise Høeg

Louise Høeg

Politisk sekretær
Medlem af Venstre (V)

Skovsyrevej 11
8920 Randers NV
E-mail: louise@randers.dk
Telefon: 2298 4424 eller 2032 8403

Medlem af følgende udvalg:

  • Omsorgsudvalget
  • Sundheds-, idræts- og kulturudvalget (formand)

Hverv, råd og nævn:

  • 1. suppleant for Katrine Fruelund i Børn- og ungeudvalget
Katrine Fruelund

Katrine Fruelund

Katrine Fruelund

Teknisk træner
Medlem af Venstre (V)

Tebbestrupvej 160
8940 Randers SV
E-mail: Katrine.Fruelund@randers.dk
Telefon: 5186 8080

Medlem af følgende udvalg:

  • Børne- og familieudvalget
  • Socialudvalget (næstformand)

Hverv, råd og nævn:

  • Børn- og ungeudvalget (næstformand)
  • Havnebestyrelsen
  • Vandmiljø Randers A/S
Christian Brøns

Christian Brøns

Christian Brøns

Studerende
Medlem af Venstre (V)

Fyensgade 10, 3. tv.
8900 Randers C
E-mail: christian.brons@randers.dk
Telefon: 9360 2483

Medlem af følgende udvalg:

  • Økonomiudvalget
  • Socialudvalget
  • Beskæftigelsesudvalget (næstformand)

Hverv, råd og nævn:

  • Handicaprådet
  • Suppleant for Claus Omann Jensen i Beredskabskommissionen – “Den Fælles Beredskabskommission”
  • 2. suppleant for Katrine Fruelund i Børn- og ungeudvalget
Lars Søgaard

Lars Søgaard

 Lars Søgaard

Distriktschef

Mads Nielsensvej 22
8870 Langå

lso@randers.dk

Telefonnummer: 2024 8599

Medlem af følgende udvalg:

  • Udviklingsudvalget
  • Landdistriktsudvalget (formand)

Hverv, råd og nævn:

  • Medlem af Taxinævnet
  • Suppleant for Anders Henrik Jensen i Handicaprådet
  • Suppleant for Katrine Fruelund i Havnebestyrelsen
Anders Buhl-Christensen

Anders Buhl-Christensen

Anders Buhl-Christensen

Ejendomsmægler
Medlem af Venstre (V)

Lindegårdsvej 79
8930 Randers NØ
E-mail: anders.buhl-christensen@randers.dk
Telefon: 8644 1237
Mobil: 2753 5100

 

Medlem af følgende udvalg:

  • Økonomiudvalget
  • Børne- og familieudvalget (formand)

Hverv, råd og nævn:

  • Medlem af Bevillingsnævnet
  • Suppleant for Christian Brøns i Handicaprådet

 

Christina Kjærsgaard

Christina Kjærsgaard

Christina Kjærsgaard

Folkeskolelærer
Medlem af Venstre (V)

Jadedalen 19
8930 Randers NØ
E-mail: christina.kjaersgaard@randers.dk
Telefon: 8641 7391
Mobil: 4011 7391
Arbejde: 8915 4700

Medlem af følgende udvalg:

  • Skole- og uddannelsesudvalget (næstformand)
  • Sundheds-, idræts- og kulturudvalget
  • Medlem af bestyrelsen på Paderup Amtsgymnasium
  • Medlem af (bestyrelsen for) Fonden Harmonien
Niels Erik Christensen

Niels Erik Christensen

Niels Erik Christensen

Landmand
Medlem af Venstre (V)

Egevej 2, Ø. Bjerregrav
8920 Randers NV
E-mail: niels.erik.christensen@randers.dk
Telefon: 4033 4067

Medlem af følgende udvalg:

  • Miljø- og teknikudvalget
  • Børne- og familieudvalget
  • Landdistriktsudvalget

Hverv, råd og nævn:

  • HMN Naturgas I/S
Anders Henrik Jensen

Anders Henrik Jensen

Anders Henrik Jensen

Controller
Medlem af Venstre (V)

Skovbrynet 1, Stevnstrup
8870 Langå
E-mail: anders.henrik.jensen@randers.dk
Telefon: 2292 4502

Medlem af følgende udvalg:

  • Miljø- og teknikudvalget
  • Skole- og uddannelsesudvalget

Hverv, råd og nævn:

  • Handicaprådet
  • Suppleant for Niels Erik Christensen i HMN Naturgas I/S